جمعه, 16 خرداد 1399


telegramm

instagram-page

masiryab

taghvim

masiryab

emam_khomeyni_logo

emam_khomeyni_logo

BannerVahedha

 

معرفى آموزشكده فنى و حرفه اى سما مشهد

 

معماری چیست ؟

معماری گونه ای از ایجاد هنری است كه معمار به عنوان هنرمند خالق آن ،فضایی می سازد برای انسان تا خود را در آن بیابد. اثر معماری آن هنگام درك می شود كه فرد به عنوان بهره بردار در فضای محصول معماری قرار گیرد.از این رو در عرصه زندگی اجتماعی انسان،شالوده آنچه كه شهر و توده های زندگی جمعی انسانی نامیده می شود، همان معماری است.اگر فرد و جامعه را در رابطه ای دو طرفه ،همانند جزء به كل و برعكس ،در حال تاثیر و تاثر بر یكدیگر بررسی كنیم؛معماری در عرصه زندگی فردی و جمعی انسان ظرف این رابطه می باشد.ظرفی كه مظروف آن در هر لحظه از زمان در حال تغییر و حركت است . این حركت می تواند در جهت رشد و یا تخریب ظرف باشد.

عشق ،آزادی،تولید احساس و اندیشه،رشد صنعت ، آسایش و راحتی روز افزون همه از مفاهیمی است كه انسان در جمع و فردیت خویش به جستجوی آن می پردازد. بشر در تلاشهای مزمن خود در طول تاریخش همواره كوشیده تا در كشمكش میان خود و اجتماع برای جستجوهای خویش معنایی بیابد.این معنا كه از سویی انگیزه خاموش او و از سوی دیگر هدف ارتقاء اوست ؛ در ظرف زندگی بشر، یعنی معماری بوجود می آید.

معماری به عنوان یكی از عناصر فرهنگ ساز رابطه ای دو طرفه با فرهنگ هر جامعه ای دارد.تبیین جایگاه معماری به شكلی سیال و پویا به میزان آگاهی و شناخت یك جامعه از معماری و تاثیر آن بر فرهنگ جامعه وابسته است.

به عبارت دیگر معماری هنر و دانش طراحی بناها وسایر ساختارهای کالبدیست .تعاریف جامعتر ،بیشتر معماری را شامل طراحی تمامی محیط مصنوع از طراحی شهری وطراحی منظر تا طراحی خرد جزئیات ساختمانی و حتی طراحی مبلمان میدانند.

طراحی معماری در اصل استفاده خلاقانه از توده ،فضا ،بافت ، نور ، سایه ،مصالح وعناصر برنامه ریزی مانند هزینه ،ساخت و فناوری به منظور دستیابی به اهداف زیباشناختی ،عملکردی و اغلب هنری است.

معماری از زبان معماران

ویلیام موریس (William Morris):

معماری شامل تمام محیط فیزیکی است که زندگی بشری را احاطه میکند و تا زمانی که عضوی از اجتماع متمدن هستیم، نمیتوانیم از معماری خارج شویم، زیرا معماری عبارت است از مجموعه تغییرات و تبدیلات مثبتی که هماهنگ با احتیاجات بشر روی سطح زمین ایجاد شده است و تنها صحراهای دست نخورده از آن مستثنی هستند.

جان راسکین(John Ruskin):

Image

. . . تعریف درست معماری بطوریکه آن را از یک مجسمه متمایز کند، عبارت است از هنر طراحی مجسمه برای یک مکان خاص و جانمایی آن در آنجا بر اساس مناسبترین اصول ساختمان.

اتین لویی بوله (Etienne-Louis Boullee):

معماری چیست؟ آیا من آن را همسو با ویتروویوس به عنوان هنر ساختمان تعریف خواهم کرد؟ نه. این تعریف دارای یک اشکال اساسی است. انسان برای ساختن باید از تصور خود استفاده کند. نیاکان ما کاشانهشان را تنها پس از اینکه شکل آن را تصور میکردند، میساختند. این فرآورده ذهنی و خلاقیت هست که معماری را تشکیل میدهد، اینک ما میتوانیم آن را به عنوان هنر تولید هر نوع ساختمان و به حد کمال رساندن آن تعریف کنیم. بدین ترتیب هنر ساختمان تنها یک هنر ثانوی است که به نظر میرسد برای نامیدن بخش علمی معماری مناسب باشد.

آدولف لوس (Adolf Loss):

زمانی که ما با یک تپه و توده خاک به طول شش فوت و عرض سه فوت در جنگل روبرو میشویم که با استفاده از بیل به شکل یک هرم روی هم انباشته شده است، به فکر فرو میرویم و چیزی در درون ما میگوید: اینجا کسی دفن شده است. آن توده خاک معماری است.

لوکوربوزیه (Le Corbusier):

Image

. . . اینکه معماری در لحظهای از خلاقیت بوجود میآید، یک حقیقت انکارناپذیر است، زمانی که ذهن درگیر چگونگی تضمین استحکام یک ساختمان و نیز تأمین خواستههایی برای آسایش و راحتی است، برای رسیدن به هدفی متعالیتر از تأمین نیازهای صرفاً کارکردی برانگیخته میشود و آماده میگردد تا تواناییهای شاعرانهای را به معرض نمایش گذارد که ما را برمیانگیزانند و به ما لذت و سرور میبخشند.

سرنیکولاس پوزنر (Sir Nikolaus Pevsner):

Image

آلونک چتری دوچرخه یک ساختمان است و کلیسای لینکلن (Lincoln Cathedral) نمونهای از معماری میباشد. تقریباً هر چیزی که فضا را به میزان کافی برای انسان محصور میکند تا آدمی به درون آن نقل مکان کند، یک ساختمان است. اصطلاح معماری تنها ساختمانهایی را در برمیگیرد که با هدف برخورداری از جاذبه زیباییشناسانه طراحی شدهاند.

لویی کان (Louis Kahn):

. . . معماری وجود خارجی ندارد. تنها اثر معماری است که وجود دارد. معماری در ذهن موجود است. شخصی که یک کار معماری انجام میدهد، در حقیقت آن را به روح معماری عرضه میکند . . . روحی که سبک نمیشناسد، تکنیک نمیشناسد، متد نمیشناسد و تنها منتظر آن است که خود را به معرض نمایش بگذارد. بدین ترتیب معماری تجسم واقعیات غیر قابل سنجش میباشد

تاريخچه

گروه معماری آموزشکده سما مشهد از سال 1384 اقدام به پذیرش و جذب دانشجو نموده است و اکنون در دو واحد مجزای خواهران و برادران مشغول به آموزش دانشجو در مقطع کاردانی می باشد.

جهت افزایش بهره وری ،گروه معماری این آموزشکده از امکاناتی شامل آتلیه های معماری با تجهیزات میز و صندلی نشه کشی ،سمعی و بصری ،سایتهای کامپیوتر ،لوازم نقشه برداری و همچنین دو کتابخانه با حداقل 400 جلد کتاب تخصصی لاتین و فارسی معماری برخوردار می باشد. این گروه در هر ترم اقدام به برگزاری اردوهای علمی –تخصصی متنوعی جهت بهره مندی بهتر دانشجویان در دروس مختلف نموده است.

شایان ذکر است گروه معماری این آموزشکده تاکنون (ترم اول 1388-1387)در دو ورودی فارغ التحصیل داشته است ، که از این تعداد دانشجویان زیادی موفق به قبولی در آزمونهای کارشناسی دانشگاههای مختلف کشور شده اند.

مدیران گروه از بدو تاسيس تا كنون

نام و نام خانوادگی

مرتبه علمی

دوران تصدی

آقاي مهندس شیرازی

مربی

یک سال

خانم مهندس ذوقی

مربی

سه سال

خانم مهندس احمدي نژاد

مربی

دو سال

اعضاء گروه

گروه معماری دارای 5 عضو هيأت علمى می باشد و تعداد 80 نفرمربى بصورت حق التدريس با گروه همكارى دارند. گروه معماری از خدمات آموزشى یک نفر كارشناس آموزشى نيز بهره مند مى باشد.

 

اعضای گروه معماری

نوع همکاری

هیات علمی

کارشناس

توضیحات

تمام وقت

مهندس احمدی نزاد

 

مدیر گروه

تمام وقت

مهندس ذوقی

 

 

تمام وقت

مهندس منوچهری

 

 

تمام وقت

مهندس تفكر

 

 

تمام وقت

مهندس فارابی

 

 

تمام وقت

 

مهندس ملایی

 


شرکت در مسابقات و عناوین کسب شده

عنوان مسابقات

استاد راهنما

سرپرست گروه

رتبه کسب شده

اسامی دانشجویان

دومین جشنواره سراسری مهارتی دانشجویان سما –یزد- 86

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهندس ذوقی

رتبه اول

سمیرا حسینی

دومین جشنواره سراسری پژوهشی دانشجویان سما –یزد-86

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهندس ذوقی

رتبه اول

محمد اسماعیل پور

سومین جشنواره سراسری مهارتی دانشجویان سما –اصفهان87

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهنس ذوقی

مهندس بیات

رتبه اول

مسعود احمدی

منور هویدا

سومین جشنواره سراسری پژوهشی دانشجویان سما –اصفهان87

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهنس ذوقی

مهندس بیات

رتبه سوم

محمد اسماعیل پور

چهارمين جشنواره مهارتي منطقه 9 دانشجويان سما- بيرجند 88

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهندس فارابي

رتبه دوم

آزاده ابراهيمي

رتبه سوم

حسن هنرمند

چهارمين جشنواره مهارتي كشوري دانشجويان سما- يزد 88

مهندس مکرم

مهندس بیات

مهندس فارابي

رتبه سوم

حسن هنرمند

آدرس گروه : قاسم آباد-بلوار ادیب –آموزشکده دخترانه سما

شماره تلفن گروه : 4-6631002-0511

پست الکترونیکی گروه : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید